Heading 1

PSİKOLOJİK  ETKİLEŞİM  DENEYİMLEME   SİSTEMİ  

(Psikoloji, Biyomedikal Mühendisliği ve Sinema Buluşması)

 

Etkili iletişim ve psikoloji eğitimlerinde, davranış ve sözlerin ilişkileri ne şekilde etkileyebileceği  ve  olumlu  değişikliklerle ne kadar yol alınabileceği anlatılıyor genel olarak.

Peki duygularımızla ilişkilerimizi hatta çevremizi nasıl etkiliyoruz acaba? Söze dökmediğimiz ya da dökemediğimiz duygularımız başkalarını nasıl etkiliyor?

 

Özellikle kast ettiğim uzun süreli yaşam alanı paylaştığımız bireyler; Aile fertleri, eş, çocuklar ya da iş ortamındaki ekip arkadaşları, ast ve üstlerimiz genel olarak.Sözlerde nezaket kaybı yok ya da durumu zedeleyen davranışlar yok ama karşımızdakine olumsuz duygular taşıyoruz ya da tam tersi.

 Aslında her an her ortamda yaşadığımız bu etkileşimi bir tür simülasyon ortamına taşımak nasıl olurdu?

“Birbirimizi, etkileşim halinde olduğumuz kişileri duygularımızla ne şekilde etkiliyoruz?” sorusu, üniversitede Bİyomedikal  Mühendisliği Bölümü'nde araştırılmaya karar verilen fakat daha sonra şirket ortamında değerlendirilen ARGE çalışmasının temelini oluşturuyor.

“Tasarım Düşüncesi” metodolojisiyle üniversite ve maker atölye ekosisteminde geliştirdiğimiz proje için patent başvurusu yaptık.Ancak başvuru sürecinde  bu konunun türlü versiyonlarına kafa yoranların çokluğunu da fark ettik. Aklın yolu bir derler.

Sanırım bu konuya kafa yormuşların deneyim zenginlikleri ya da buna verecekleri değer, çıkacak ürünlerin çeşitliliğini belirleyecek.