TEKNOLOJİ  EĞİTİMİ  ve  HAREKET

BEHOTE  (BEDEN HAREKETİ, OYUN, TEKNOLOJİ  EĞİTİMİ)

Çocukların eğlenerek oynadığı çocuk oyunlarını bilgisayar oyununa dönüştürmek sizce nasıl olur? Bilgisayar başındaki üreticiler olarak Tasarım ve Teknoloji derslerine keyifle katılan meraklıları, önce birlikte oyun oynayıp, oynadığımız oyunu stratch ortamında bilgisayar oyunu kurgusuyla tasarlamaya davet ediyoruz.BEHOTE, saatlerce bilgisayar başında oturan meraklıları, hareket etmeye, keyif veren gerçek yaşam deneyimlerini (Örneğin çocuk oyunları) yazılıma dönüştürme yaklaşımını kazandırmayı amaçlayan özgün bir öğrenme deneyimi. Katılımcılar hem beden hareketli oyunlarla bedenlerini çalıştıracak hem de bilgisayar oyunu programlayarak zihinlerini çalıştıracaklar. En önemlisi, kendi yaşam deneyimlerini yazılım dilinde ifade etmeye kafa yormuş olacaklar. Disiplinlerarası Tasarımcı ve Eğitmen İlknur Bakacak, BEHOTE süresince katılımcılara özel tekniklerle Mutluluk ve Yetenek Analizi uygulamaya ekstra gönüllü. Analiz Sonuçlarını eğitim sonunda, gözlemlediği deneyimlerle birlikte ailelerle paylaşacak.

 

BEHOTE  GAZETE  KADIKÖY RÖPÖRTAJI  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu atölyelerin amacı nedir?

 

Bu atölyelerin çoklu amaçları var. İlki, çeşitli faydaları gözeterek Teknoloji Eğitimi'ne Kinestetik (Bedensel) boyut kazandırmak.

Öğrenmede kalıcılık sağlamak açısından eğitime fiziksel hareket katmanın Beyin Performansına etkileri önemli bir ARGE alanı. Ben aynı zamanda Çocuk Yogası dersleri veriyorum. Doğa ve canlıların  bedenle taklit  edildiği yoga derslerinde gözlediğim, çocukların bu hareketleri hızla ve kendi yaratıcılıklarını ekleyerek öğrenip başkalarına gösterme eğilimi.Aynı yaklaşım dans için de geçerli ki ortaokul seviyesindeki öğrencilerimde de bunu gözleme fırsatım oldu. Öğrenmeye hareket eklemek akılda kalıcılığı arttırıyor ve öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

 

Atölyelerin Teknoloji Eğitimi Yaklaşımına temel katkısı, gerçek yaşam deneyimlerini teknolojik ürüne dönüştürme bakış açısını vurgulamak. Bilgisayar ekranının sunduklarına odaklanırken, yaşamın sunduğu birçok cazip,eğlenceli, geliştirici deneyimi ıskalamadan, kendi kişisel  deneyimlerimizi  ürüne dönüştürme felsefesine değinmek.Tıpkı birçok mucitin,bilim insanı ve sanatçının yaptığı gibi..

 

Malesef teknolojiye ilgi duyma konusu kazanımları kadar  kayıpları da beraberinde getiriyor. Saatlerce masa başında bozuk beden duruşuyla  hipnoz seviyesinde odaklanma deneyimleri yaşatan bilgisayar oyunları  ve tüketim alanları var. Daha iyimser olursak  bu kitlenin meraklı ve üretken olduğu senaryoda bile bedenleri sağlıksızca zorlanıyor. 

Bunun gibi birçok  geçerli sebeple,  teknoloji üretimine beden hareketi molaları eklenmeli.Hatta bana kalırsa bilgisayar oyunları ve farklı konuda kullanıcıyı ekrana kitleyen diğer uygulamalar, oyun sırasında harekete teşvik eden molalar eklemeliler oyun ve akış  kurgusuna.

 

Eğitimin son amacı ise katılımcılara uygulanacak yetenek ve mutluluk analizlerini, eğitim süresinde gözlenen deneyimlerle birlikte ailelerle paylaşmak. Açıkçası üç gün ya da bir hafta bu çeşit gözlemleri yapmak için kısa denebilir. Ancak elimizde güçlü analiz yöntemleri var ve gözlediğim kadarıyla sonuçları oldukça isabetli olabiliyor. Bu çeşit bir bilgilendirmenin ailelerin çocuklarının eğitimiyle ilgiil kararlar verirken oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

 

-Çocukların sokakta oyun oynayamadığı bir dönemdeyiz. Sizce çocukları sokaklarda oyun oynama nasıl teşvik ederiz ?

 

Bu bir yaşam kültürü ve doğal olarak sahip olunan olanakların farkına varmakla mümkün

Ben İzmirliyim. İzmir'in Buca ilçesine bağlı Şirinyer semtinde büyüdüm. Farklı yaşlarda olmak üzere mahallenin tüm çocuk ve gençleri saatlerce sokakta vakit geçirdiğimizi hatırlıyorum. Çocuklar bir yanda evcilik vb oyunlar oynarken, yaşı büyük olanlar futbol maçı yapardı. Bazen bu maçlara küçük yaştakiler de çok etken olmadan dahil olurdu.Gündüz ve akşam oynanan farklı sokak oyunları ve kendi icadımız olan acayip zevkli oyunlar oynardık.Bahçedeki erik ağacına çıkar, ağaçta kamp kurar  erik savaşları yapardık. Özellikle yazın sadece yemek için eve girdiğimi hatırlıyorum ve bu durum anaokulu seviyesinden liseye kadar bir şekilde devam etti. Bahçedeki ağaçlar, mahalle yakınındaki spor sahaları, bisiklet yolları ve parkın dışında en çok da boş bulduğumuz arsalarda vakit geçirirdik ve bunun  temel nedeni bence sokakta vakit geçirmeyi güvenli bulmaktı. Ailemden ya da beni büyüten ananemden dışarda olmanın tehlikeli olduğu uyarısı aldığımı hiç hatırlamıyorum.Sadece klasik tanımadıklarından birşey alma uyarısı olurdu.Ama bu sokağı tehlike ortamı olarak düşündürmezdi bana.Çocukların sokakta oyun oynamamasının en temel nedeni, artık ailelerin ve mahalle sakinlerinin sokağı güvenli bulmamaları  ve bu konudaki  olumsuz düşüncelerinin çocuklara yansıması  sanırım. Ve bunun birçok haklı gerekçesi var.

Ama bu konu ortak  doğal ihtiyaçlara odaklanıldığında çözüm bulabilir. Yurt dışında yaşadığım bir dönemde, içlerinde çocuklu ailelerin de olduğu akademik çalışma yürüten bir grup arkadaşımla birlikte doğada düşünce kampı yapmıştık. Kampta bir grup düşüncelerini tartışırken, içimizden biri  sırayla çocuklara gözetmenlik yapıyordu. Avcı toplayıcılar gibi çocukların bakımını topluca üstlenmiştik :) Küçük çocukların oyun kurma hızı zaten oldukça yüksek ve güven ortamında kendi başlarına müdahalesiz bırakılmaları yeterli. Daha büyük yaştakiler için yetişkin gözetimindeki  ama çocukların tasarladığı oyun kurguları ya da küçük yarışmalar oldukça eğlenceli olabiliyor. Bu sistem çok verimli çalışmıştı. Bunun gibi farklı paydaşların ihtiyacını gözeten paslaşmalarla sokak hayatını canlandırmak mümkün. Aralarında anlaşan yetişkinler, günlük ya da haftalık gözetmen belirleyip o kişilerin gözetimden çocuklar güvenle sokağa salınabilir. Bir yandan çocuklar oynarken diğer yandan aslında komşu olan bu gözetmen yetişkinler birlikte tavla, pis yedili ya da kalabalıklarsa mahalle futbolu oynayabilir :) Takım oyunları, her yaşta katılımcıyı farklı rollerle ekibe ekleme fırsatı verebilir. Yine aynı şekilde aileler, evde çocuklarıyla takım oyunları oynayabilir ya da açık hava gezmelerinde futbol, yakantop, badminton, su savaşı, ip atlama,dans etme vb farklı oyunları kendilerinin ve çocuklarının beden sağlığına ve kültürüne destek bağlamında oynayabilirler..

 

Özetle, doğal ihtiyaçların desteklendiği ortam ve kültürler bilinçli  olarak engellenmezse mutlaka yaşam hakkı bulur. Kendi doğamıza ve çocukların doğasına uygun paylaşım-etkileşim kültürünü yaymakla  sokak hayatı canlı,eğlenceli oyunlara yeniden  tanık olabilir.

 

- Bu atölye çocuklara neler kazandıracak? Kendi Oyunlarını tasarlamaları onları nasıl etkileyecek?

Ergenlik öncesi henüz dikkatin dağılmadığı yaş grubuyla düzenlenen atölye, oynan oyunlarla birlikte hafızada kalmayı kolaylaştıracaktır. Teknolojiye gerçekten ilgi duyanlar için ise özgün bir teknoloji yaklaşımı deneyimi olabilir. Çocuğa özel yapılacak analiz sonuçları ise, konuya duyarlı velilere ulaşırsa çocuğun yaşamında orta ve uzun vadede verimli olumlu gelişmelere katkı sağlayabilir. Sonuçta çocuk ya da yetişkin her birimiz  yaşamda sahip olduğumuz yetenek ve mutluluk alanlarını birleştirerek var olmanın peşindeyiz bilinçli ya da bilinçsiz olarak. Analizleirn odaklandığı konu da bu.

 

Çocukların  oynadıkları oyunu kendi hayal gücüyle tasarlamaları ise onlara ilgi alanlarına göre farklı tatminler sağlayacaktır. Birini sevdiği oyunu programlamış olmak tatmin ederken bir diğerini oyun tasarımında kullandığı sıra dışı görsel  ya da ses-müzik tasarımı tatmin edebilir. Daha önemlisi bu yaklaşım, onlara mevcut ilgi alanlarını ve değerli buldukları deneyimlerini teknolojik ürüne dönüştürme ilhamı verebilir. Böyle bir sonuç sanırım eğitimin en büyük karı olacaktır.

TEKNOLOJİ  EĞİTİMİ  ve  DANS 

Öğrenmede özellikle bedensel hareket oldukça önemli ve akılda kalmayı kolaylaştırıyor. Uzmanlar; Genel olarak duygu ve düşünce uyarımına odaklansa da fiziksel hareketin öğrenme sürecine katkısı önemli bir ARGE alanı. Bu küçük hatırlatma ardından geçtiğimiz sene ortaokul sınıfında öğretmen olarak katıldığım Teknoloji dersine dönmek istiyorum.

Ellerindeki robotu traktör olarak kurgulayarak  kare bir tarlayı kenarlarından sürmesi istenen öğrencilerden bazıları, istenen kodu yazamaz. Bunun yerine robotun kendi etrafında sürekli dönüşünü sağlayıp, "Mevlana" konulu parça eşliğinde robotlarına Dönen Semazen kimliği vermeyi tercih eder. İlk başta güldüğüm sonra yaratıcı bulduğum bu istenen kodu yazamamanın tetiklediği fikir, bana güzel bir proje için kaynaklık etti; Robotları birlikte dans etmek üzere programlamak

Takip eden derslerde, öğrencilerden sevdikleri parçayı seçip ona uygun dans figürlerini belirlemelerini istedim. Ve tabii sonrasında robotlarına bu figürleri programlatmalarını. Üç farklı parça eşliğinde programladığımız robotlarla Maker Festivali'ne katıldık. Robotlarlımızla birlikte dans ettik ve oldukça ilgi gördük.

 Daha sonra internette yaptığım küçük bir araştırmada, bu fikrin bizden birkaç ay sonra bir çok versiyonunun Dünya'nın farklı yerlerindeki yansımalarını gördüm. Hatta bir tanesi de kar amacı gütmeyen ve dev teknoloji şirketleri tarafından desteklenen code.org platformundaki Dance Party zemini oldu.  Bakalım bu fikrin ilerletilmiş versiyonları nasıl gelişecek?  Hem bizim okulda hem de Dünya'da...

ULUSLARARASI  ROBOTİK  YARIŞMACILARI  ve YARIŞMA MODÜLÜ

BEHOTE 'de eğitim süresi boyunca katılımcılara uygulanacak Motivasyon, Mutluluk, Yetenek Analizleri yanısıra Eğitim Gözlemleri ve Öğrenci Deneyimlerini göz önünde bulundurarak, Teknoloji,Yaratıcılık,Tasarım konularına ilgili öğrencilerden, önümüzdeki eğitim dönemi boyunca Uluslararası Vex Robotik Yarışmaları'na hazırlanacak yarışma takımı kurmayı amaçlıyoruz. Vex Robotik Yarışmalarına hazırlanacak ekipler ağırlıklı olarak 4,5 ve 6. sınıf öğrencilerinden olup mentor statüsüyle üst sınıfların sınırlı sayıda katılımlarına açık olacaktır. Dönemlik paket olarak hazırlanan Yarışma Modülü; Öğrencilerin bireysel özelliklerinin ve yeteneklerinin dikkate alınacağı küçük çalışma gruplarıyla ,çoklu disiplinlerin kesişiminde; Mühendislik, Tasarım, Tasarım Odaklı Düşünme Teknikleri, Agile (Çevik) Proje Yönetim Teknikleri,Takım Çalışması, İletişim Becerileri, Bilimsel ARGE Yapma, Sunum Hazırlama, Yurtdışında İngilizce Konuşma Deneyimi, Zihni Dinlendiren Nefes Teknikleri ve Sağlıklı Beden Egzersizi Molaları vb kazanımlarla zengin, keyifli bir yarışma yolculuğu hedefliyor.

 

Mucitlerin üretim mekanı Maker Atölyesi'nde yürütülecek Yarışma Modülü'nde, öğrencilerin gerçek mucitlerle tanışarak yaratıcılık ve ilham potansiyellerinin harekete geçeceğini öngörüyoruz. Nörobilim'deki ARGE çalışmalarını referans aldığımızda, beyindeki ayna nöron sistemiyle birlikte vakit geçirdiğimiz, uzun süre maruz kaldığımız kişi ve ortamları bilinçsizce taklit ettiğimizi biliyoruz. Bu bilimsel gerçek, özellikle çocukların kiminle nasıl vakit geçirdiğini oldukça önemli hale getiriyor ve üretken,öğrenmeden keyif,alan sorgulayan,yaratıcı kafalarla birlikte olmaya çağırıyor.

Vex Robotik Yarışmaları, yaklaşık on beş yıldır Amerika başta olmak üzere Dünya'nın farklı ülke ve şehirlerinde düzenlediği yarışmalarla en iyi yarışmalar arasında yer alıyor.                                    Vex Yarışmaları hakkında detaylı bilgi, linkte yer alıyor.      http://educatrobotics.com/yarismalar/ 

 

Uzun lafın kısası; Teknoloji meraklılarını eğlenerek üretmek için önce BEHOTE'ye sonra da  uzun dönemli Yarışma Modülü'ne bekliyoruz.  Tabii kalitede devamlılık arayan ailelerinin desteğiyle

behote.guncel.jpg