DİSİPLİNLERARASI  İŞLER  

Design Thinking- Tasarım Düşüncesi konseptiyle tanışmak benim için bir tür dönüm noktası oldu.

Sürekli olması gerektiğini düşündüğüm, sezdiğim bir yöntemin literatüre girmiş haliyle karşılaşmak gibiydi açıkçası.

Özellikle farklı disiplinlerin, uzmanlıkların bir araya gelerek bir problemi ya da ihtiyacı empatiye odaklanarak çözümleme adımlarını tatmin edici, üretken ve verimli buluyorum. Bence en önemlisi de konusu ne olursa olsun “Tasarım” da sınır olmaması, işe yarar her kaynaktan her uzmanlıktan yararlanma yaklaşımını desteklemesi.

Biraz hayal kuralım mesela;

 

Üniversitelerde uzman statüsü kazanmış bir öğrenci, diyelim ki son sınıf ya da master öğrencisinin araştırma konusu için ihtiyaç duyduğu,  gerekli gördüğü bölümlerden istediği dersleri sorunsuzca,bürokratik kısıtlar olmadan alabildiği bir ortamın olduğunu...Bu zaten oluyor diyenler olabilir. Belirli kısıtlarla evet ama yeterince esnek değil.

Ya da teknoloji bölümlerinden bir öğrencinin sosyal bilimlerden bir öğrenciyle aynı proje üzerinden  kendi tezini hazırladığını aralarına bir de güzel sanatlar öğrencisinin katıldığını ve bir projeden  3 tezin farklı perspektifle eş zamanlı ortaya çıkabildiğini… 

Yine büyük ölçekli şirketlerde yaşanan benzer durumlar... Kurulmak istenen Agile ekipleri ama bir türlü istenen esnekliğin yakalanamayışı... Bir sürü protokol ,zaman ve para kayıpları…

Hayatta bütünlük var ama uzmanlık ya da disiplinlerin diğer alanlarla bütünleşme eğilimi gerektiği kadar yaygın değil.  İlk adımı atlayınca sonraki adımlar da olabileceği mükemmellikten azıyla yetinmek zorunda kalıyor. Ya da kurumsal şirketlerden üniversite kampüslerine kadar hemen her yerde ciddi  üretkenlik potansiyeli, zaman ve enerji kayıpları olabiliyor.

İşin aslı bilerek, bilmeyerek gemisini zaten Tasarım Düşüncesi kapsamında yüzdürenler mevcut.

Ancak yine de süreci yöntem olarak tanımlayıp literatüre sokan öncülerden IDEO ve Stanford Üniversitesi’ne teşekkür etmek isterim.

PSİKOLOJİK  ETKİLEŞİM DENEYİMLEME SİSTEMİ ;   

(Psikoloji, Biyomedikal Mühendisliği ve Sinema Buluşması)

 

Etkili iletişim ve psikoloji eğitimlerinde, davranış ve sözlerin ilişkileri ne şekilde etkileyebileceği  ve  olumlu  değişikliklerle ne kadar yol alınabileceği anlatılıyor genel olarak.

 

Peki ya duygularımızla ilişkilerimizi hatta çevremizi nasıl etkiliyoruz acaba?

Söze dökmediğimiz ya da dökemediğimiz duygularımız başkalarını nasıl etkiliyor?

 

Özellikle kast ettiğim uzun süreli yaşam alanı paylaştığımız bireyler; Aile fertleri, eş, çocuklar ya da iş ortamındaki ekip arkadaşları, ast ve üstlerimiz genel olarak.

Sözlerde nezaket kaybı yok ya da durumu zedeleyen davranışlar yok ama karşımızdakine olumsuz duygular taşıyoruz ya da tam tersi.

 

Aslında her an her ortamda yaşadığımız bu etkileşimi bir tür simülasyon ortamına taşımak nasıl olurdu?

“Birbirimizi, etkileşim halinde olduğumuz kişileri duygularımızla ne şekilde etkiliyoruz?” sorusu, üniversitede Bİyomedikal  Mühendisliği Bölümü'nde araştırılmaya karar verilen fakat daha sonra şirket ortamında değerlendirilen ARGE çalışmasının temelini oluşturuyor.

“Tasarım Düşüncesi” metodolojisiyle üniversite ve maker atölye ekosisteminde geliştirdiğimiz proje için patent başvurusu yaptık.Ancak başvuru sürecinde  bu konunun türlü versiyonlarına kafa yoranların çokluğunu da fark ettik. Aklın yolu bir derler.

Sanırım bu konuya kafa yormuşların deneyim zenginlikleri ya da buna verecekleri değer, çıkacak ürünlerin çeşitliliğini belirleyecek.

TEKNOLOJİ  EĞİTİMİ  ve DANS 

Öğrenmede özellikle bedensel hareket oldukça önemli ve akılda kalmayı kolaylaştırıyor. Uzmanlar; Genel olarak zihinsel yani duygu ve düşünce uyarımına odaklansa da fiziksel hareketin öğrenme sürecine katkısı önemli bir ARGE alanı. Bu küçük hatırlatma ardıdan geçtiğimiz sene ortaokul sınıfında öğretmen olarak katıldığım Teknoloji dersine dönmek istiyorum.

Ellerindeki robotu traktör olarak kurgulayarak  kare bir tarlayı kenarlarından sürmesi istenen öğrencilerden bazıları, istenen kodu yazamaz. Bunun yerine robotun kendi etrafında sürekli dönüşünü sağlayıp, "Mevlana" konulu parça eşliğinde robotlarına Dönen Semazen kimliği vermeyi tercih eder. İlk başta güldüğüm sonra yaratıcı bulduğum bu istenen kodu yazamamanın tetiklediği fikir, bana güzel bir proje için kaynaklık etti; Robotları birlikte dans Etmek üzere programlamak

Takip eden derslerde, öğrencilerden sevdikleri parçayı seçip ona uygun dans figürlerini belirlemelerini istedim. Ve tabii sonrasında robotlarına bu figürleri programlatmalarını. Üç farklı parça eşliğinde programladığımız robotlarla Maker Festivali'ne katıldık. Robotlarlımızla birlikte dans ettik ve oldukça ilgi gördük.

 Daha sonra internette yaptığım küçük bir araştırmada, bu fikrin bizden birkaç ay sonra bir çok versiyonun Dünya'nın farklı yerlerindeki yansımalarını gördüm. Hatta bir tanesi de kar amacı gütmeyen ve dev teknoloji şirketleri tarafından desteklenen code.org platformundaki Dance Party zemini oldu.  Bakalım bu fikrin ilerletilmiş versiyonları nasıl gelişecek?  Hem bizim okulda hem de Dünya'da...

 ANATASARIM (Hareket ve Dil Eğitimi)

    Yakında..

 

   NÖROBİLİM, KADİM TEKNİKLER ve TASARIM 

   

      Yakında... 

   KEŞİF,  HİKAYE  ve  TEKNOLOJİ 

 

      Yakında.

 

  1 ÖĞRENCİ  N  ÖĞRETMEN - İNTERNETİN  İNSANLAŞMIŞ  HALİ OLSAYDI ...

İnternette araştırma yapar gibi sorusu olan birinin sınırsız kaynağa ulaşmasının insanlarla sağlandığını düşünün. Yani diyelim sorunuz var ve farklı bakış açılarıyla size cevap verebilecek bir sürü uzman sizin için aynı anda kafa yoruyor. Nasıl olurdu?

Tasarım Düşüncesi yaklaşımıyla farklı uzmanların empatik yanıtlarla doğaçlama yöntemleriyle beyin fırtınası yaptıkları durumda, nesnel bilgiyle ulaşılabilecek verilerden çok daha değerli sonuçlar elde edilebilir; İlham, Deha, Sezgi gibi örneğin. Bu bildiğimiz seminer, konferans ya da ders formatından farklı bir format. Herhangi bir konuda düşünmeye alışan beyinlerin bildiklerinin ardına yani bilgi ötesine geçebilecekleri bir uygulama diyebiliriz. Yoksa sınırsız bilgi internet başta olmak üzere pek çok yerde mevcut. Sizin sorunuza size özel insan ilhamıyla üretim yapan bir yapı olsa mesela.

 

Konuşarak-dinleyerek öğrenmeyi sevenler için Yakında

İletişim :  ilknur.bakacak@gmail.com

  •  ..